logo
logo
logo

Во близина на грчкиот остров Крит спасени 85 мигранти

Vecer | 23.02.2024

Во близина на грчкиот остров Крит спасени 85 мигранти

Во морскиот дел, на 50 наутички милји јужно од грчкиот остров Крит, утрово биле откриени и спасени 85 мигранти, соопштија од крајбрежната служба на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Танкер што се наоѓал во близина ги презел мигрантите, кои потоа биле пренесени на островот.

Ова е втор случај со мигранти во близина на Крит во изминатите 24 часа, со оглед на тоа дека вчера, во јужниот дел од островот беа откриени и спасени 35 мигранти. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk