logo
logo
logo

Стано: Што поскоро да се одржат избори на северот на Косово

Vecer | 03.09.2023

Стано: Што поскоро да се одржат избори на северот на Косово

Стано, за приштинскиот весник Коха, го повтори ставот дека изборите за градоначалник во април не понудија долгорочно политичко решение.

-Што се однесува до изборите, иако делумните избори за градоначалници во април 2023 година во четири општини на северот беа спроведени во согласност со законската рамка на Косово, многу јасно кажавме дека поради слабиот одзив на граѓаните, тие не понудија долгорочно политичко решение. Затоа е важно што поскоро да се организираат сеопфатни локални избори, на кои косовските Срби би учествувале без предуслови, рече портпаролот на Европската унија.

Тој додаде дека тие избори ќе треба да се одржат во согласност со договорот за деескалација на тензиите.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk