logo
logo
logo

Србија започна сериска модернизација на југословенските пешадиски борбени возила М-80А

Vecer | 09.12.2023

Србија започна сериска модернизација на југословенските пешадиски борбени возила М-80А

 Техничко-ремонтниот завод во Чачак започна со пренамена на југословенските пешадиски борбени возила (БВП) М-80А во стандардот М-80АБ1, а се очекува во наредната година во Војската на Србија (ВС) да стигнат првите две чети од вкупно 26 единици, јави дописникот на МИА од Белград.

Според порталот Балканска безбедносна мрежа првите три возила М-80АБ1, во оригиналната шема SMB, беа прикажани неодамна на полигонот во Никинци. Станува збор за претсериски примери кои „се појавија“ заедно со прототипот, обоен во стандардната тробојна маскирна шема на ВС.

Првично беше планирано главниот елемент на модернизацијата да биде преминот од топовискиот калибар од 20 мм на калибар 30 мм, но тоа не се случи на возилата од претпроизводството, па ги имаа топовите М55 на Застава, овој пат во далечински контролиран бедем.

Балканска безбедносна мрежа надедува и дека постои можност сериските модели да имаат топ со НАТО калибар 30х173 милиметри, кој се уште е во фаза на тестирање.

Модернизираниот М-80АБ1, покрај топот, има и митралез од 7,62 мм, автоматски фрлач на гранати од 30 мм и два фрлачи за советските противтенковски ракети Маљутка. Тие беа модернизирани во Крушик од Ваљево, па БВП сега се прикажани во верзии 2 (глава на аеросол) и 2T (тандем кумулативна глава).

Вграден е систем за контрола на пожарот со ТВ и термална камера, ласерски мерач на далечина и систем за навигација, кој овозможува ефективно дејство на топовите на растојанија до 2.000 метри. Сликата на сензорот на стрелецот на БВП сега му се прикажува на монитор од осум инчи.

Стандардната силуета на претходниот ББП M-80A е драстично променета со додавање на нов слој на фронтална заштита и антикумулативна заштита од страна, а официјалните податоци покажуваат дека AB1 може да издржи удар од 30 милиметарски куршум од напред, 14,5 милиметри од страна и 7,62 милиметри од задната и горната страна.

Просторот за кабината е зголемен, па сега, покрај тројцата членови на екипажот, во БВП наместо досегашните седум може да има и девет пешаци. Наместо две посебни врати, на левата и десната страна, на истото место (задната страна) е поставена хидраулично активирана рампа за качување и слегување.

Во план е можноста моторот да се зголеми од 235 kW на 272 kW, бидејќи борбената тежина на возилото е значително зголемена.

Војската на Србија располага со вкупно осум баталјони со 40 БВП М-80А во четири бригади на Копнената армија и е основно и најбројно возило на пешадиските единици.

Планот е од Чачак до третиот квартал следната година да пристигнат 26 парчиња БВП модернизирани според стандардот AB1.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk