logo
logo
logo

Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

Vecer | 01.03.2024

Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

Апсењето на Красниќи било веќе извршено на 19 февруари 2024 година, пренесува интернет весникот Reporteri.net. Тој бил фатен од бугарските власти при влез во Бугарија, додека со семејството патувал на одмор. Тоа е затоа што се испоставило дека поранешниот кандидат на ЛВВ за Собранието на општина Ѓаковица бил на меѓународна потерница од Италија за трговија со луѓе, пишува онлајн весникот Reporteri.net.

На 22 февруари 2024 година, Бугарскиот окружен суд му одредил притвор во очекување на одлуката за барањето на италијанските власти за негова екстрадиција во Италија.

Се сомничи дека Красниќи, кој поседува и компанија која со автобуси превезува патници од Ѓаковица до европските земји, е осомничен дека преку нив шверцувал луѓе со фалсификувани документи.

Весникот побарал коментар од Министерството за надворешни работи на Косово и другите безбедносни органи за ова апсење, но до објавувањето на текстот не дале одговор за потврда на случајот.

Хасан Красниќи, три месеци откако како кандидат на движењето Самоопределување за пратеник во општина Ѓаковица не добил доволно гласови за да биде избран за пратеник, Владата на Косово го назначила за прв човек на Регионалното водостопанство во јануари 2022 година.

Законот за јавните претпријатија предвидува дека високите функционери на јавните претпријатија мора да бидат независни, односно да немаат политички ангажмани во последните 36 месеци.

Сепак, од 2014 до 2017 година, Красниќи служел еден мандат во Собранието во Ѓаковица од редовите на партијата Алтернатива - партијата на шефицата на пратеничката група на ЛВВ, Мимоза Кусари-Лила. Но, како во 2021 година со ЛВВ, така и во 2017 година со Алтернатива, не успеал да биде реизбран за заменик, пренесува Новости.рс.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk