Тој, заедно со неговата придружничка, која е без симптоми, се хоспитализирани во атинска болница, а резултатите од земените примероци и испратени во лабораторија ќе бидат достапни утре.

Според грчките медиуми, 29-годишниот Англичанец, заедно со неговата пријателка биле на одмор на кефалониа, каде што и му се појавиле првите симптоми, меѓу кои и осип на кожата и од локалниот здравствен центар, со авион бил пренесен во атинската болница „Атикон“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека епидемијата на мајмунски сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени -„ние сме многу ангажирани и се обидуваме да најдеме начини да дејствуваме“, им кажа Бајден на новинарите во Јужна Кореја пред да замине за Јапонија, следната станица на неговата азиска турнеја.