logo
logo
logo

Приведени осум лица во акција на антитерористичката служба на Грција

Vecer | 27.02.2024

Приведени осум лица во акција на антитерористичката служба на Грција

Во акција на антитерористичката служба на грчката полиција, што од утрово е во тек во областа Атика, поширокиот регион на Атина, приведени се осум лица поврзани со групата која презеде одговорност за бомбашки напади, како и за закани кон судии во Грција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Според информациите на АНА-МПА од грчката полиција, за истиот случај се испитуваат уште две лица кои се во затвор, а паралелно биле извршени претреси во десет домови од каде е одземен материјал што дополнително ќе се истражи.

Акцијата се однесува на групата „Партнерство за одмазда“, која презеде одговорност за три инциденти во Атина во јули и ноември 2023 година и јануари годинава, односно за напад со рачна бомба врз автомобил на затворски службеник; бомбашки напад врз градежна компанија и експлозија во филијала на банка.

По завршувањето на акцијата се очекува грчката полиција да излезе и со официјално соопштение. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk