Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала претпладнево е регистриран во близина на Сисак, Република Хрватска.

Земјотресот се случил во 10:58 часот, а епицентарот е на 43 км југоисточно од Загреб во реонот на Сисак и Петриња.

Кон крајот на минатата година овој регон беше погоден од силен земјотрес во кој имаше загинати лица и голема материјална штета.