logo
logo
logo

Косовец уапсен на аеродромот во Тирана во обид да прошверцува оружје и муниција

Vecer | 21.06.2024

Косовец уапсен на аеродромот во Тирана во обид да прошверцува оружје и муниција

- Од контролата преку скенерот, во неговата чанта, пронајдено и како материјален доказ е одземено eдно огнено оружје, пиштол со борбена муниција. Косовскиот државјанин имал намера да патува за Италија, стои во полициското соопштение.

Процесните материјали се предадени на Обвинителството при Основниот суд од општата надлежност Тирана за понатамошни дејствија, за сторено кривично дело „Шверц со оружје и муниција“.

Неодамна албанската полиција спречи неколку обиди за шверц на оружје и муниција од Косово во Албанија, оценувајќи ја оваа појава како загрижувачка. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk