logo
logo
logo

Командант на КФОР: Ситуацијата на Косово и натаму е кревка

Vecer | 11.12.2023

Командант на КФОР: Ситуацијата на Косово и натаму е кревка

Како што рече, КФОР отсекогаш ја докажал својата способност да се справи со секој предизвик и да продолжи да го спроведува својот мандат на ОН, целосно и непристрасно.

Тој потсети на неодамнешната изјава на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој посочи дека „Алијансата очекува навремени консултации за секоја акција на косовските безбедносни сили или на косовската полиција што може да влијае на регионалната безбедност“.

На прашањето како ја оценува моменталната безбедносна ситуација, командантот на КФОР изјави дека „по зголемувањето на тензиите во последните месеци, НАТО распореди дополнителни 1.000 војници и тешко вооружување.

„Четирикратно го зголемивме присуството на КФОР во северно Косово и тројно го зголемивме бројот на патроли, вклучително и долж административната линија. Севкупно, безбедносната ситуација сега е помирна, но останува кревка. Ова се претпазливи чекори за да се осигури дека мисијата на КФОР ќе продолжи да ја исполнува својата задача во ОН. мандат - врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година - да обезбеди безбедна и безбедна средина за сите заедници кои живеат на Косово и слобода на движење; во секое време и непристрасно. КФОР продолжува да создава безбедносна рамка неопходна за дијалогот меѓу Белград и Белград и Приштина со посредство на ЕУ да напредува, што е единствениот пат до траен мир и стабилност за доброто на сите заедници и регионалната стабилност“, рече генералот Улуташ. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk