На автопатот Милош Велики рано утрово се случи верижен судир во кој се судрија три автомобили и три камиони.

Белградските медиуми наведуваат дека до судирот дошло на 30 километри од Чачак.

Порталот Нова.рс објави дека во верижниот судир учествувале шест возила.

Сообраќајната несреќа се случила околу 9 часот.

До несреќата дошло кога две возила се движеле по надвозната лента и во таа прилика се судриле, а потоа удриле во третиот автомобил. Поради големата брзина и вртењето на автопатот, во сообраќајката учествувале и други возила, а едно се запалило.

„Сцената беше ужасна, сè чадеше, а уништените автомобили беа во толпа. Едвај успеав да ја заобиколам оваа сообраќајна несреќа со камионот“, изјавил еден од очевидците за РИНА.

Во несреќата се повредени пет лица, меѓу кои нема деца.