logo
logo
logo

Излезни анкети во Хрватска: ХДЗ освои 6 мандати за ЕП, СДП - 4

Vecer | 09.06.2024

Излезни анкети во Хрватска: ХДЗ освои 6 мандати за ЕП, СДП - 4

Еве ги резултатите:

ХДЗ - 6 мандати - 33,74%

СДП - 4 мандати - 27,81%

ДП - 1 мандат - 8,67%

НИЕ МОЖЕМЕ - 1 мандат - 5,84%

Без мандат:

IDS, SDSS и други - 4,70%

Нина Скочак - 4,57%

Најмногу - 3,57%

Излезните анкети се спроведени на 150 избирачки места, од кои 4.486 анкетирани лица кои гласаа до 18 часот, објави Индекс.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk