logo
logo
logo

Изборен молк во Црна Гора во пресрет на утрешните претседателски избори

Vecer | 18.03.2023

Изборен молк во Црна Гора во пресрет на утрешните претседателски избори

На изборите ќе учествуваат кандидатите на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ, Демократскиот фронт (ДФ) Андрија Мандиќ, демократот Алекса Бечиќ, Движењето Европа сега (ПЕС) Јаков Милатовиќ, лидерот на Обединета Црна Гора (УЦГ) Горан Даниловиќ, пратеничката на Социјалдемократската партијата Драгиња Вуксановиќ Станковиќ (СДП) и инфлуенсерот Јован Радуловиќ.

Право на глас на претседателските избори имаат 542.154 граѓани. Избирачките места ќе бидат отворени од 7 до 20 часот.

Претседателските избори на 19 март ќе бидат четврти од независноста и осми од воведувањето на повеќепартискиот систем.

Доколку граѓаните не изберат претседател в недела, вториот круг ќе се одржи на 2 април. 

Претседателот се избира на пет години. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk