logo
logo
logo

Големи пожари во неколку делови на Грција

Vecer | 21.06.2024

Големи пожари во неколку делови на Грција

Два големи пожари во две различни периферии се активни на грчкиот полуостров Пелопонез, како и еден во јужниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, а до жителите на неколку населени места беше испратена порака за евакуација преку бројот 112 за итни случаи, јави дописничката на МИА од Атина.

Во трите пожари интервенираат голем број пожарникари од копно и воздух, а силниот ветер дополнително го отежнува гаснењето.

Паралелно, активни се и уште неколку помали пожари во различни делови на Грција. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk