риесетина пожарникари од Сплит рано утринава гаснеле голем пожар кој избувнал околу 2:40 по полноќ во магацин за автомобилски гуми во месноста Дујмовача, јави Хрватската радио-телевизија (ХРТ).

Пожарот бил локализиран во 6:30 часот утринава.

Засега не е познато што го предизвикало пожарот кој избувна во магацин за автомобилски гуми. По целосното гаснење на пожарот ќе се изврши увид и ќе следи истрага за случајот.