logo
logo
logo

Дендиас со Ф-16 леташе над Егејското море

Vecer | 23.02.2024

Дендиас со Ф-16 леташе над Егејското море

Министерот за одбрана на Грција Никос Дендиас денеска учествуваше во лет на воениот авион Ф-16 Viper на грчкото воено воздухопловство, прелетувајќи го југоисточниот и централниот дел на Егејското Море, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас е во посета на воената база Суда на островот Крит и истакна дека конкретната област е од „огромна стратешка важност, како што е од стратешко значење и улогата на Грција во поширокиот регион“. 

-Предмалку имав единствена можност да летам со Ф-16 и тоа со Ф-16 Viper – најмодерната верзија и да ги разберам исклучително тешките услови под кои припадниците на военото воздухопловство ја вршат нивната работа, нивната обврска кон татковината, порача министерот за одбрана на Грција. 

Истакна дека земјата „продолжува со напорите за зајакнување и модернизација на воздухопловните сили“, а по авионите Рафал и Ф-16, потсети дека сега се во тек разговорите за набавка на Ф-35.

-Во рамките на „Агендата 2030“, исто така се обидуваме да ја регенерираме, да ја рекреираме нашата одбранбена индустрија и да создадеме нов иновациски систем, кој ќе ни даде можност сами да произведуваме системи за оружје, искористувајќи ги капацитетите и човечкиот капитал на нашата земја, рече Дендиас. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk