Српски Блиц потсетува дека на 13 август 2006 година – речиси 16 години од денот на крвавиот масакр на Бориловиќ – Жељко Јовановиќ бил убиен на улицата Бајова во Цетиње, пред ресторанот Амбасадор, околу 22:00 часот. Како што соопшти тогаш полицијата, осомничен за убиството бил Ненад Калуѓеровиќ по кого се трагало.

Истиот Ненад Калуѓеровиќ вчера повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста. Според црногорскиот портал Стандард, Калуѓеровиќ по убиството на Бориловиќ побегнал и полицијата преговара со него за да се предаде.

Полицијата соопшти дека нивниот истрел го погодил Бориловиќ, но не знаат кој бил кобниот. Кој го испукал смртоносниот истрел во Бориловиќ ќе покаже само извештајот од обдукцијата.

Калуѓеровиќ и една од жртвите на Бориловиќ, Митар Митровиќ, биле кумови на свадбата. А Митровиќ му бил кум и на Милош Мартиновиќ, чија сопруга и двете деца Бориловиќ први ги убил.

Како што објавија медиумите во 2006 година по убиството на Јовановиќ, семејството на убиениот Жељко Јовановиќ во писма до црногорските власти тврдело дека на Калуѓеровиќ по убиството му било дозволено да избега, дека цетинската полиција воопшто не го блокирала градот и дека МУП практично не го барал.

На семејството Јовановиќ му одговорил лично Филип Вујановиќ, тогашниот претседател на Црна Гора, кој во јуни 2008 година ги информирал дека по Ненад Калуѓеровиќ е распишана локална, национална и меѓународна потерница преку Интерпол во Подгорица и дека оперативните податоци на полицијата укажуваат дека извесно време престојувал во БиХ, а потоа и во Русија.

По две години во бегство, Калуѓеровиќ се предал, пишува Монитор. На судењето тој изјавил дека не е виновен и дека не го убил Јовановиќ. Рече дека избегал бидејќи претходно бил невин во притвор, па не сакал тоа да се повтори.

Во 2010 година, Калуѓеровиќ бил осуден на 10 години затвор за убиството на Јовановиќ. Седум месеци подоцна, тој бил ослободен на повторното судење.

Мајката на убиениот се самоубила два дена подоцна.

После тоа, Калуѓеровиќ не бил споменуван во медиумите околу 10 години, се до септември минатата година кога бил уапсен под сомнение дека сторил кривично дело тероризам бидејќи бил дел од група која се обидела да го спречи устоличувањето на митрополитот Јоаникие во Цетиње.