Хотели, ресторани и кафетерии ги пречекуваат туристите и се надеваат дека успешно ќе ја започнат туристичката сезона по годината на карантини и многу ограничувања за време на пандемијата, вели репортажата на Associated Press (АП) за Хрватска.

АП нагласува дека Хрватска е една од првите европски држави што ги укинале повеќето ограничувања од епидемиолошките мерки. Сепак, патувањето во Хрватска за европските туристи зависи и од правилата во други земји.

Најсверниот дел од Јадранското крајбрежје – Истра, познат по песочните плажи, густите борови шуми, вино и гастрономски специјалитети, како што се тартуфи, маслиново масло, козјо сирење и пршут, е подготвен за следната сезона. Во рестораните, тие не ги почитуваат ограничувања на дозволеното растојание помеѓу масите, а граѓаните, најчесто, не носат заштитни маски на отворено.

Во репортажа, АП нагласуваат дека бројот на новозаразени во Хрватска се намалува, благодарение на процесот на вакцинација. Лекарите најавуваат дека 50 отсто од Хрватите ќе бидат вакцинирани до средината на летото.

Хрватска, како членка на ЕУ и популарна туристичка дестинација на европскиот континент, овозможува влез во земјата за туристите од САД и повеќето земји од Европа, доколку имаат потврда за вакцинација, доказ за негативен тест или доказ за прележан коронавирус.

Хрватска е меѓу првите, ако не и првата, Европската дестинација која веќе ги применува пошироките критериуми за туристички посети, истите кои наскоро треба да се применат во целата ЕУ, изјави министерот на Брњац.

АП, за крај, заклучува дека Хрватите немаат голем избор бидејќи Хрватска во голема мера зависи од летниот туризам,  околу 20 проценти од приходите во државата доаѓаат од странски посети за време на летото. Популарните дестинации на Јадранот, како што се островите, Ровињ или Дубровник, целосно зависи од туризмот.