Ана и Јан се партнери кои патуваат низ светот.

Своите авантури ги споделуваат на социјалните мрежи, но и на својот Јутуб канал “The Other Side”. Последните видеа објавени од нивна страна се од српското село Гола Глава, од каде и потекнуваат предците на Ана.

Се со цел да се запознаат со српската култура, тие решиле во ова село да поминат 7 деца.

Поради ридовите и бројното зеленило, оваа млада двојка му го дала на селото прекарот Српска Тоскана.

Имено, Ана е ќерка на српски емигранти од Америка кои додека била мала честопати и говореле за Србија и ја учеле за културата и обичаите.

Нивното искуство во Србија било навистина автентично. Се разбира, поголем дел од времето Ана и нејзиното момче го поминале уживајќи во храната. Гибаница, супа, бифтек, грав, сливи, пиперки, крушки и домати се само дел од специјалитетите кои тие ги пробале.

Иан пак, е роден во Америка и не знаел ништо за Србија се додека не ја заппознал Ана. Како проаѓало времето, тој се повеќе се заљубувал во српската култура и храна, а сега конечно добил и шанса да ја посети Србија.

-Планиравме да направиме тура низ Србија и да ги посетиме сите убавини на оваа земја, но од моментот кога стигнавме во Гола Глава се заљубивме во селото и останавме една недела, вели тој.