Вчера, обидот на ЕУ да посредува за договор меѓу двете страни во спорот со регистарските таблички, не успеа во Брисел, а Брисел предупреди на „ескалација на насилството“ доколку се имплементира планот за Косово.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, кој претседаваше со разговорите, го обвини главно Косово за отфрлањето на предлозите на ЕУ за тоа како да се реши спорот за автомобилските таблички издадени во Србија.

Американскиот амбасадор денеска се сретна со Вучиќ, откако Стејт департментот и неговиот колега амбасадор од Приштина повторно побараа од Приштина да го одложи казнувањето на Србите кои не ги пререгистрирале возилата, а косовскиот премиер Албин Курти се согласи да го продолжи рокот за 48 часа. .

Хил го оцени разговорот со Вучиќ како „многу добар“, велејќи дека темата е бриселскиот процес.

Тој особено нагласил дека САД и ЕУ дејствуваат усогласено во однос на Косово и најавил континуирана поддршка за активностите на ЕУ за изнаоѓање решение.

Тој ја нагласил поддршката на САД за напорите на ЕУ, како и уверувањето дека е можно да се најде решение кога процесот го водат лица од дипломатски ранг како Борел и Лајчак, но истакна дека 48 часа е краток рок за Унијата да постигне напредок во потрагата по решение.

Тој нагласил дека ќе биде неопходно двете страни, Србија и Косово, да се вклучат во тој процес со „конструктивен пристап“.

Според него, Европската унија направила „одлична работа“, но тој нагласува дека „не смее да се дозволи итен проблем, како што се регистарските таблички, да застане на патот на важни прашања, како што е сеопфатниот пристап за решавање на несовладливите разлики”.

Хил потсетил дека Унијата јасно ставила до знаење дека ѝ се потребни повеќе од 48 часа за да се најде решение.

Хил на вчерашната средба во Брисел не гледа како на „неуспех на договорот“, туку како причина за дополнителни разговори и враќање на конструктивниот дијалог. За да се случи тоа треба да се биде флексибилен и ангажиран на темите што ги нудат европските преговарачи, рече Хил.

Речиси две години, спорот за регистарските таблички ги подгрева тензиите меѓу Србија и Косово, чија независност Белград не ја признава и не се согласува да го стори тоа, додека меѓународната заедница, принудувајќи дијалог меѓу двете страни, се обидува да постигне заемно прифатлив „правно обврзувачки договор“, а Косово очекува тоа да биде взаемно признавање.

Стотици полицајци, судии, обвинители и други државни службеници од српското малцинство ги напуштија своите работни места претходно овој месец. Приштина одлучи локалните Срби конечно да ги заменат табличките на автомобилите издадени од општинските власти на косовските Срби лојални на Белград со државни косовски таблички.

Косовскиот премиер Албин Курти го објави одложувањето преку твит рано утрово.

Приштина, по повикот на американските власти, го одложи за 48 часа изрекувањето на казните за сопствениците на возила со регистарски таблички издадени во Србија, додека Белград испраќа пораки дека ќе ги исполни барањата на ЕУ да не издава или обновува регистарски таблички со ознаките на косовските градови.