logo
logo
logo

Вучиќ: Ќе видиме сега како ќе реагира Приштина на пораката од САД

Vecer | 09.02.2024

Вучиќ: Ќе видиме сега како ќе реагира Приштина на пораката од САД

„Го анализираме тоа што го кажаа претставниците на неколку земји, ми се чини дека мојот впечаток, она што го кажав синоќа беше точен, па ќе видиме од сега па натаму, ќе видиме по последните пораки во кои што Американците бараат одложување од четири месеци, како ќе реагира Приштина на тоа, мислам дека овие работи не се неважни“, рече Вучиќ.

Вучиќ, меѓу другото, одговори на прашањето дали добивал пораки од светските лидери или од некој друг како поминала седницата и дали имало поддршка или притисок, наведувајќи дека најверојатно го анализирале неговиот говор.

Тој изјави дека секојдневно има притисоци, но не поради тоа, бидејќи седницата е веќе завршена.

Амбасадорката на САД во ОН, Линда Томас-Гринфилд, вчера изјави дека Вашингтон изразил резерви во врска со одлуката еврото да стане единствена валута на Косово и ја повика Приштина да го одложи спроведувањето на оваа одлука додека не се дефинираат соодветни механизми во согласност со најдобрите европски практики.

„Одлуката е донесена без соодветна подготовка и без консултации со локалното население. Бараме итно да се одложи почетокот на имплементацијата на овој план додека не се дефинираат соодветни процедури во согласност со европските стандарди“, изјави Томас-Гринфилд, пренесе Телеграф.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk