logo
logo
logo

Холивудските сценаристи го завршија штрајкот пред гласањето за конечен договор

Vecer | 27.09.2023

Холивудските сценаристи го завршија штрајкот пред гласањето за конечен договор

Синдикатот на холивудските сценаристи соопшти дека неговите членови можат да се вратат на работа додека одлучат дали да прифатат тригодишен договор кој вклучува зголемени такси, заштита поврзани со употребата на вештачка интелигенција и авторски права од емисии и филмови на платформите за стриминг.

Раководството на Здружението на сценаристи на Америка (WGA) денеска едногласно гласаше за прекин на штрајкот, се вели во соопштението за печатот на здружението. Членовите, сите 11.500, имаат рок до 9 октомври да гласаат за предложениот договор.

Филмските и телевизиските писатели ја напуштија работата во мај, откако не успеаја да постигнат договор со големите студија, вклучувајќи ги Нетфликс, Волт Дизни и Ворнер Брос Дискавери.

Се чини дека сценаристите добија отстапки во целост, со покачувања во текот на тригодишниот договор, зголемени здравствени и пензиски придонеси и заштитни мерки против вештачката интелигенција (ВИ).

Според пробниот договор постигнат во неделата, вештачката интелигенција не може да се користи за поткопување на авторитетот на сценаристите. Сценаристите можат да изберат да користат вештачка интелигенција при креирањето на сценариото, но компанијата не може да бара користење на софтверот.

Крајот на штрајкот значи дека дневните и доцните ноќни ток-шоуа може да се вратат во етер. Бил Махер, водителот на HBO, објави на социјалните мрежи дека ќе се врати со нови епизоди почнувајќи од петок.

„Моите сценаристи и Real Time се вратија! напиша Махер.

Со завршувањето на штрајкот, WGA Холивуд не се враќа во нормала. Членовите на синдикатот на актерите САГ-АФТРА ја напуштија работата во јули и го продолжуваат својот штрајк.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk