Поранешниот министер за култура и претседател на релевантната комисија во парламентот Вежди Рашидов за dnes.bgднес.бг ја коментираше, според него, антибугарската реторика во РС Македонија, чијашто прилика овој пат беше учеството на македонскиот пејач Васил Гарванлиев на овогодинешниот натпревар на Евровизија.

„Мора да има слобода на духот, непријателството води кон уништување“, вели тој.

Тој вели дека признанието на Васил Гарванлиев дека има бугарско државјанство буквално ги разнело „патриотските кругови во Скопје“, кои веднаш ја поврзале песната со „бугарското вето”.

„Дефинитивно не разбирам што може да има недостаток на достоинство, самодоверба и комплекси на едно општество за да има такво однесување. Особено кон земја како Бугарија, која секогаш се однесувала на пријателски, братски и на почитуван начин. Се сеќавам Претседател Жељу Жељев, кога беше донесена одлука Бугарија прва да ја признае Македонија како држава. Не разбирам зошто треба да страда културата”, вели Рашидов за порталот.

Во оваа прилика, поранешниот министер дури и се пошегувал: “Тоа е како да им забрануваме на Бугарите да го слушаат Елтон Џон, бидејќи тие не знаат англиски. Без да знаеме англиски, тоа ни се допаѓа”.

Според него, културата треба да игра улога на мост меѓу две земји, а не да ги дели.

ТВ презентерот Слави Трифонов, пак понуди помош на македонскиот учесник на Евровизија.

„На Васил Гарванлиев, кој треба да ја претставува Северна Македонија на Евровизија, му се заканува соборување од сограѓаните во Северна Македонија, бидејќи тој објави дека е и Бугарин, бидејќи има и бугарски пасош. И сега се води кампања против него во Северна Македонија тој да не ја претставува земјата на Евровизија“, напиша Трифонов на Фејсбук.

Во продолжение тој додава дека Бугарија е насекаде каде што има дури еден Бугарин и го повика Гарванлиев да оди во Бугарија каде тој и неговиот тим ќе му обезбедат работа и пристоен живот.

„Одлуката е ваша. Бугарите мора да се поддржуваат едни со други“, додава тој.

Остра реакција пристигна и од ВМРО-БНД од каде велат дека антибугарскиот бран и омразата што се истурила врз пејачот со бугарско државјанство покажуваат дека нашата непопустливост за членство на земјата во ЕУ е целосно точна.

„Зошто само Бугаринот Васил Гарванлиев и бугарското знаме се покажаа „скандалозни“ за Скопје? Одговорот за нас е јасен и го диктира измислената македонска идеја и немилосрдните обиди на тамошните политичари да манипулираат со историјата и да ја користат бугарската самосвест за репресија. Слични перверзии кон Бугарите, на кои сме сведоци денес, биле направени во мрачните години по предавството на Коминтерната против Бугарија и Бугарите од Пиринскиот и Вардарскиот регион по 1944 година. Да потсетиме уште една работа на нашите браќа од другата страна на границата. Живееме во 21 век, Југославија не постои и ако сакаат да станат дел од Европската унија, мора да ја заборават големата македонска идеја и лажната „македонска нација“ вештачки создадена во болшевичката лабораторија на Сталин, со помош на Георги Димитров во корист на Тито“, велат од ВМРО-БНД.

Од таму порачуваат дека Евровизија е натпревар за песна за слободни и талентирани млади луѓе.

„Она што се случува со претставникот на РС Македонија на Евровизија, Васил Гарванлиев, не одговара на кој било начин со европските вредности, кон кои Скопје официјално тврди дека се стреми. Ние од ВМРО нема да толерираме поставување на јавни чувства против Гарванлиев, само затоа што тој не крие дека има бугарски пасош – исто како и скоро 100.000 наши браќа таму. И, ако младиот пејач се повлече од конкуренцијата, ќе ја повикаме Бугарија да го испрати за свој претставник следната година“, додаваат од ВМРО-БНД.

Тие истакнуваат дека сè додека ВМРО е во бугарскиот парламент, нема да дозволат милитантен српско-македонизам во ЕУ.

За потсетување, неодамна се покрена и онлајн петиција според која се бара да се повлече претставникот на Евровизија, Васил Гарванлиев откако беше објавен според видео запис на кое многумина го препознаа бугарското знаме, а исто така беше објавено и интервју во кое Гарванлиев посочува дека покрај македонскиот, има и бугарски пасош.