Контроверзиите околу смртта на Мерилин Монро кружат и денес, 59 години откако нејзиното безживотно тело беше пронајдено во кревет. Имаше само 36 години.

Таа почина на 4 август 1962 година, а нејзиниот последен познат кадар беше направен кон крајот на јули истата година, направен од минувачи кои беа на плажа додека актерката позирала за фотографот Џорџ Борис.

Како што изјави фотографот Борис, таа изгледала среќна и задоволна и немало што да укаже дека ќе се случи трагедија.

Италијанскиот пар Франческо Мари и Елизабет Бертол, кои вообичаено работат на многу стари случаи, проучувајќи медицински документи и документација, исто така, се занимаваа со случајот на Мерилин Монро и објавија книга.

„Каде е чашата со која земала 47 таблети? И зошто нема остаток од нив во стомакот, според обдукцијата?”, прашуваат тие.

Настаните што му претходеа на нејзиниот трагичен крај се обвиткани во мистерија.

Само една недела пред да почине, Мерилин, пијана, му се доверила на својот пријател Френк Синатра дека таа е само тело за Кенеди. Кога била пронајдена мртва во собата, полицијата издала соопштение во кое пишува дека холивудската дива Мерилин Монро извршила самоубиство.

Подоцнежната реконструкција на овој настан го покажа сосема спротивното. Возачот на амбулантното возило тврдеше дека ја нашол Монро во кома, лекарите се обиделе да и помогнат, но по инјекцијата што и ја дал нејзиниот психијатар, можеле само да ја констатираат нејзината смрт.

 

Истиот ден, обвинителот Френк Хоган запленил снимки кои недвосмислено потврдуваат дека ноќта кога починала Мерилин, Роберт Кенеди, братот на Џон, бил во нејзината соба. По бројните шпекулации, вистинската вистина за нејзината смрт никогаш не беше откриена.

Нејзиниот поранешен сопруг Џо Димаџо, кој ја сакаше до крајот на животот, го организираше погребот и не покани никого од Холивуд, туку само неговите најблиски пријатели и роднини, а тоа го објасни со тоа што рече дека луѓето од Холивуд само ја повредувале Мерилин.

Дваесет години, тој испраќал букети црвени рози до нејзиниот гроб три пати неделно, и за разлика од нејзините двајца други сопрузи, тој јавно не зборуваше за својата покојна сопруга и никогаш повеќе не се ожени.

Во мај 1962 година, неколку месеци пред крајот, таа го имаше својот последен јавен настап пеејќи роденденска песна на претседателот Џон Кенеди.

Претходната година, во февруари 1961 година, нејзиниот лекар ја испрати на психијатриската клиника Пејн Витни, каде што, според Доналд Спот, била сместена во одделението за најтешките случаи.

“Дали изгледам среќно? Ви кажувам дека никој не ме сакаше како дете. Пред вас е осамена девојка која има идеја да се разбуди и да најде начин да го оствари сонот. Јас сум Мерилин Монро, и ова е мојата приказна како Пепелашка“, им рече актерката на новинарите додека ја напушташе психијатриската клиника.

Се омажи три пати, а најголемата мистерија беше поврзана со нејзината романса со претседателот на САД, Џон Кенеди, кога подоцна многумина го обвинија за нејзината смрт. Тие се запознаа додека таа беше во брак со Џо Димаџо, а тој беше само кандидат за во Сенатот. Љубовта меѓу нив се разгоре со голема брзина, по што почнаа тајно да се гледаат во Њујорк.

Она што навистина се случи меѓу нив двајца ќе остане тајна засекогаш.

“Никој никогаш не ми кажа дека сум убава кога бев девојка. На сите девојки треба да им се каже дека се убави, дури и да не се”, велеше Мерилин, која детството и тинејџерските денови ги поминала главно во сиропиталишта и со роднини, бидејќи таа била оставена од неговиот татко, а неговата мајка била испратена во болница за ментално болни релативно брзо по породувањето.

Таа пристигна во Холивуд како модел за подоцна да стане актерка. Но, таа за Холивуд рече:

„Холивуд е место каде што ќе ви платат 1.000 долари за бакнеж и педесет центи за душа.“

Во декември 1953 година, таа се појави во првиот број на списанието Плејбој. Поради скандалот во студиото, актерката јавно потврди дека навистина е на снимките. На прашањето што носи во кревет, таа одговори: Шанел 5, а кога новинарите се интересираа што носи за време на снимањето, таа одговори: Радио.

На возраст од дваесет и шест години, Мерилин беше една од најпознатите жени во Холивуд, но и во светот. Позната по улогите како атрактивна русокоса, таа стана секс -симбол во 1950 -тите. Таа беше најплатената актерка, но нејзините филмови донесоа многу повеќе заработка за нејзините студија. Се проценува дека „тежеше“ 200 милиони долари (денешни две милијарди долари).