Нова средба меѓу рускиот и американскиот претседател Путин и Џо Бајден ќе се одржи во Женева, во 13 часот, по што и двајцата претседатели ќе имаат посебни прес-конференции.

Самитот се одржува 36 години по историската средба меѓу советскиот лидер Михаил Горбачов и американскиот претседател Роналд Реган во 1985 година

 

Американскиот претседател Џозеф Бајден слета во Женева, каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Бајден слета во Женева во 16,16 часот по локално време.

Висок функционер на администрацијата на Бајден изјави дека не очекува големи резултати по првиот самит на претседателите Бајден и Путин.

„Не очекуваме бројни резултати по овој самит“, рече американскиот официјален претставник кога претседателскиот авион на Бајден се спушти во Женева, пренесува Ројтерс.

Ова ќе биде прва официјална средба меѓу Путин и Бајден, како двајца претседатели, и прва откако Бајден го нарече својот руски колега убиец, а Путин одговори дека треба да се погледне во огледало.

Последен пат Путин и Бајден се сретнаа пред 10 години, додека Бајден беше потпретседател на Соединетите држави.

Џо Бајден и Владимир Путин

На првиот состанок ќе присуствуваат Бајден, Путин, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

На состанокот, кој потоа ќе се одржи, покрај Бајден и Путин, ќе учествуваат делегации од по пет члена од секоја страна.

Американските власти велат дека очекуваат разговорите да траат четири до пет часа, а можеби и подолго.

Според Си-Ен-Ен, Бајден и Путин ќе одржат одделни прес-конференции.

Авионот со руската делегација кружеше над Женева еден час

Авионот со руската делегација и новинарите слета во Женева, откако мораше да кружи околу градот околу еден час, пред да добие дозвола за слетување, пренесува РИА Новости.

Според новинарот на таа агенција, стјуардесата пред слетувањето објавила дека авионот се наоѓа на списокот на чекање.

Пилотот беше принуден да лета околу Женевското езеро околу десет пати пред да слета на аеродромот во Женева.

Агенцијата наведува дека очигледно авионот со руската делегација бил принуден да чека, бидејќи авион со американскиот претседател слетал во Женева малку порано.

Руската делегација пристигна во Женева за да учествува на самитот на претседателите на Русија и Соединетите држави, Владимир Путин и Џо Бајден.

Како што беше претходно најавено, авионот со рускиот претседател треба да слета на аеродромот во Женева утре, непосредно пред состанокот со Бајден, кој е закажан за во 13 часот.

Градот Женева им посакува успешни разговори на Путин и Бајден

Градот Женева направи се што е во негова моќ да го подготви самитот на претседателите на Русија и Соединетите држави, Владимир Путин и Џо Бајден и им посака на двајцата лидери конструктивни и успешни разговори, соопштија денеска властите на овој швајцарски град.

„Бидејќи Градот Женева доби покана од Конфедерацијата и Кантонот, градските служби беа брзо мобилизирани да направат подготовки за состанокот и да сторат се што е потребно за да се осигурат дека двете делегации ќе се сретнат во најдобри можни услови“, соопштија градските власти.

Средбата ќе се одржи утре во Вила Ла Гранџ, се наведува во соопштението и се потсетува дека самитот се одржува 36 години по историската средба меѓу советскиот лидер Михаил Горбачов и американскиот претседател Роналд Реган во 1985 година, пренесува ТАСС.

“Тој самит во Женева беше клучен чекор во подобрувањето на односите меѓу двете земји.

Триесет години порано, во 1955 година, Женева беше домаќин на историски состанок на таканаречената” Голема четворка “.

“За прв пат од 1945 година, победниците во Светската војна II – САД, Советскиот сојуз, Франција и Велика Британија се согласија да се состанат во Женева под покровителство на Обединетите нации за да разговараат за клучните прашања на мирот и безбедноста“, се вели во соопштението.

Само прашањето за финални документи е отворено

Прашањето за потпишување на завршните документи на самитот Русија-САД на 16 јуни во Женева сè уште не е решено, но агендата на состанокот е усогласена, објави денеска Јуриј Ушаков, советник на рускиот претседател Владимир Путин.

Ушаков додаде дека американскиот Стејт департмент продолжува да одржува консултации за тоа прашање.

„Најважно, и тоа не беше ниту лесно, е тоа што агендата на самитот е договорена, дури разговаравме и за редоследот на прашањата на кои ќе се фокусираат лидерите“, изјави рускиот официјален претставник пред новинарите, пренесува ТАСС.

Тој потенцираше дека во моментов останува отворено само едно прашање и се однесува на завршните документи на самитот, и дека министрите за надворешни работи на двете земји преговараат за тоа и очекува дека сè ќе биде решено до крајот на денот, бидејќи има останува уште малку време до состанокот.

Ушаков во понеделникот оствари телефонски разговор со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан кога беа постигнати сите договори за форматот и агендата за кои двете страни преговараа во изминатите десет дена и потврди дека договорите остануваат во сила и дека ништо нема променет.

Сите состаноци на руски и американски претседатели

Претседателите на Советскиот Сојуз, односно Русија и Соединетите држави, се сретнале многу пати во историјата – понекогаш како сојузници, понекогаш како ривали, а она што е заедничко за сите овие средби е тоа што светот ги чека со голем интерес .

Една од првите историски важни средби била меѓу Јосиф Сталин и Теодор Рузвелт во 1945 година во Јалта, во тогашниот Советски Сојуз, кога се договориле за повоените планови за Европа и како да се реорганизира по падот на нацистичка Германија.

Денес, многу историчари веруваат дека „победник“ на тој состанок во Јалта бил Сталин, бидејќи Источна Европа наскоро паднала во „советската орбита“, а Рузвелт и британскиот премиер Винстон Черчил не добиле значителни отстапки за Полска, која била окупирана од претежно советски трупи., пишува Си-Ен-Ен.

 

Јосиф Сталин и Теодор Рузвелт

Советскиот лидер Никита Хрушчов ги посети Соединетите Држави во 1959 година на покана на Двајт Ајзенхауер. Повратната посета на Ајзенхауер на Москва беше откажана поради аферата со шпионскиот авион У-2.

Двајт Ајзенхауер – Никита Хрушчов

Речиси 30 години подоцна, во 1972 година, советскиот лидер Леонид Брежњев и американскиот претседател Ричард Никсон се состанаа во Москва, каде потпишаа договор за контрола на оружјето, а една година подоцна се состанаа и во Вашингтон, каде потпишаа неколку договори.

Леонид Брежњев и Ричард Никсон

Во ерата на „Студената војна“, која исто така влезе во 80-тите години на минатиот век, во Виена имаше средба меѓу американскиот и рускиот претседател Џими Картер и Леонид Брежњев, во 1979 година, но таа не заврши со голем успех.

Џими Картер и Леонид Брежњев

Шест години подоцна, Роналд Реган и новиот советски лидер Михаил Горбачов се состанаа на крајот на 1985 година во Женева, и ова е прва средба за која аналитичарите оценија дека односите меѓу двајцата претседатели биле по срдечни отколку порано.

На крајот од тој состанок беше издадено заедничко соопштение кое служеше за крај на „Студената војна“.

Михаил Горбачов и Роналд Реган

Три години подоцна, Горбачов, Реган и новоизбраниот американски претседател Џорџ В. Буш се состанаа во Њујорк кон крајот на 1988 година, а Буш ќе остане запаметен во историјата како претседател за време на чиј мандат беше прекината ерата на Студената војна.

Џорџ Буш Сениор, Роналд Реган и Михаил Горбачов

Претседателите на Русија и на САД, Борис Елцин и Џорџ В. Буш, се состанаа во 1994 година и потпишаа договор за намалување на нуклеарното оружје за две третини, познат како СТАРТ 2.

Борис Јелцин и Џорџ Буш Сениор

Следниот претседател, Бил Клинтон, се состана со Елцин неколку пати во текот на неговиот мандат, а една од првите средби се одржа во 1994 година, во Вашингтон.

Според медиумите, тој бил обележан со инцидент при кој Елцин бил пронајден во алкохолизирана состојба на авенијата Пенсилванија во долна облека како барал пица, пренесува Хистори.

Кога подоцна Клинтон беше замолен да каже како заврши ситуацијата, тој само кратко рече: „Ја доби својата пица“.

Бил Клинтон и Борис Јелцин

Првата средба меѓу Клинтон и новиот руски претседател Владимир Путин се одржа во 1999 година на собир на азиско-пацифичка економска соработка, неколку месеци пред Путин да го наследи Елцин на претседателската функција и нешто повеќе од една година пред крајот на претседателството на Клинтон, една година подоцна беше организирана во хотелот „Валдорф Асторија“ во Њујорк.

Бил Клинтон и Владимир Путин

Бил Клинтон и Владимир ПутинНа почетокот на неговиот мандат на 16 јуни 2001 година, Џорџ В. Буш (Јуниор) за прв пат се состана со рускиот претседател Владимир Путин на Брдо кај Крањ.Медиумите јавуваат дека Џорџ Буш Јуниор се обидел да го шармира Путин кога го пречекал на неговиот имот во Тексас, но тој однос се оладил во 2008 година по руската инвазија на соседна Грузија во 2008 година.

Џорџ Буш Јуниор и Владимир Путин

Средбата меѓу рускиот претседател Дмитриј Медведев и американецот Барак Обама се одржа во 2010 година, а главната фотографија во медиумите беше како двајцата претседатели јадат хамбургери и пијат Кока-кола во Арлингтон, Вирџинија.

Барак Обама и Дмитри Медведев

Шест години подоцна, Обама се состана со ново-стариот претседател Владимир Путин во септември, како дел од самитот на Г20 во Кина.

Барак Обама и Владимир Путин

Доналд Трамп, американскиот претседател од 2016 до 2020 година, се состана со Путин пет пати за време на неговиот мандат, а она што ги обележа тие состаноци беа нескриените симпатии што американскиот претседател ги покажа кон рускиот лидер.

Доналд Трамп и Владимир Путин

Нова средба меѓу рускиот и американскиот претседател Путин и Џо Бајден ќе се одржи во Женева, во 13 часот, по што и двајцата претседатели ќе имаат посебни прес-конференции.

(Vecer.mk)