logo
logo
logo

Злато и кеш се најдени во домот на сенаторот од САД, обвинет за корупција

Vecer | 24.09.2023

Злато и кеш се најдени во домот на сенаторот од САД, обвинет за корупција

Ова го откриле обвинителите во обвинението за корупција што го товари за користење на своето влијание во надворешните работи за лична корист, објави АП.

Обвинението, второ во последните осум години против моќниот 69-годишен демократ од Њу Џерси, тврди дека Менендез незаконски ги мешал неговите професионални должности како претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот за да ги унапреди приоритетите на САД и неговите приватни интереси во негувањето односи со богатите бизнисмени.

Обвинението - кое доаѓа неколку години по завршувањето на претходната кривична постапка против Менендез со порота - исто така ја товари сопругата на сенаторот и тројца бизнисмени од Њу Џерси за кои властите велат дека ја опсипувале двојката со готовина, злато и луксузен автомобил во замена за неговите постапки во нивно име. .

Менендез е обвинет и дека се обидел да го попречи кривичното дело против еден од бизнисмените со тоа што инсистирал Филип Р. Селинџер да биде назначен за американски обвинител за Њу Џерси бидејќи Менендез верувал дека може да влијае на Селинџер. Обвинителите велат дека тој, исто така, се обидел да ја искористи својата позиција на моќ за да се обиде да се меша во посебна истрага на канцеларијата на јавниот обвинител во Њу Џерси.

Властите пронашле златни шипки во вредност од повеќе од 100.000 долари и 480.000 долари во готовина во домот на Менендез - голем дел од нив скриени во плакари, облека и сефови, соопштија обвинителите. Фотографиите вклучени во обвинението покажуваат готовина што била ставена во пликови пронајдени во јакни со името на Менендез. Властите го пронашле пребарувањето на Менендез на Google за „колку вреди еден килограм злато“ и ДНК на еден од неговите сообвинети на плик во домот на Менендез исполнет со илјадници долари во готовина.

Обвинителите тврдат дека Менендез презел повеќе дејствија во корист на Египет и покрај загриженоста на американската влада за состојбата со човековите права во земјата, што во последните години го натера Конгресот да воведе ограничувања за помошта за Египет. Неговите чекори вклучуваа пишување писмо до колегите сенатори, охрабрувајќи ги да ја намалат помошта од 300 милиони долари за Египет, како и предавање доверливи информации на египетските власти за воени прашања, се наведува во обвинението.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk