logo
logo
logo

И демократите и републиканците согласни

Сите сакаат ВТОРА РУНДА Бајден-Трамп во 2024

Vecer | 26.04.2023

Сите сакаат ВТОРА РУНДА Бајден-Трамп во 2024

Сите сакаат втора рунда од мечот Бајден - Трамп во 2024, согласни се и демократите и републиканците за претседателските избори.

Анкетите меѓу гласачите покажуваат дека ниту Трамп ниту Бајден не се имињата што повеќето гласачи сакаат да ги видат на гласачкото ливче во ноември 2024 година.

Републиканците сметаат дека Бајден е „лесна цел“ за обединување на нивната партија, додека демократите, од друга страна, сакаат никој друг освен Доналд Трамп да се кандидира на мегдан со нивниот кандидат, пишува „Политико“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден официјално објави дека ќе се кандидира на следните претседателски избори во САД. Републиканците ја поздравија неговата најава како нешто што им треба, по неколкумесечни поделби во САД околу абортусот, Украина и правните проблеми на Трамп - со ентузијазам.

https://vecer.mk/svet/bajden-i-oficijalno-najavi-kandidatura-vo-2024-veli-godinite-nema-da-bidat-prechka-video/

Функционерите на Републиканската партија (Големата стара партија, наречена Републиканска партија) не се претерано зајадливи за нивните шанси да победат за Белата куќа, иако мислат дека се добри. Но, можноста едноставно да зборуваат за Бајден, а не за нивната внатрепартиска драма, им прави вртоглавица, наведува „Политико“.

Со недели, републиканците беа оптоварени со правните проблеми на Трамп во четири одделни јурисдикции, разделени со несогласувањата околу абортусот и војната на Русија против Украина, како и неизвесноста поради тоа што некои ривали на поранешниот претседател „пукаат“ во нивниот партиски лидер.

Оперативците и кандидатите на Републиканската партија велат дека сега кога Бајден ја објави својата кандидатура за реизбор, републиканците ќе имаат можност да ги „ресетираат контурите на претседателската трка“.

„Тој е толку лесна цел“, рече Дејвид Карни, републикански стратег од Њу Хемпшир. Кандидатите во примарните избори исто така имаат корист“, рече Карни.

„Тие можат подиректно да го направат својот случај за преземање на улогата на претседател во ноември 2024 година“.

„Тоа е добар аплауз - „Ќе му се извинам на Бајден“ - на сите од наша страна тоа им се допаѓа“, додаде Карни. „Тоа прави многу безбедна тема за разговор.“

Оние кои се борат за номинацијата веќе се желни да го свртат своето внимание на другата страна. Вивек Рамасвами, 37-годишен биотехнолошки претприемач кој се бори да го подобри својот статус, истакна дека Бајден, како Трамп во 2020 година, веројатно нема да се соочи со првични дебати, и покрај тоа што има најмалку двајца демократски противници и не е популарен дури и меѓу неговата база.

„Мислам дека помага да се изостри поентата што ја истакнувам дека не се работи ниту за републиканците и демократите“, рече Рамасвами.

„Се работи за менаџерската класа наспроти обичниот граѓанин, а Демократската партија и нејзиното раководство сè до Бајден ја претставуваат менаџерската класа.“

https://vecer.mk/svet/anketite-pokazhuvaat-prednost-na-bajden-pred-tramp-pri-nivna-eventualna-trka-za-pretsedatel-na-sad/

Начама Соловејчик, директор за комуникации за претседателската кампања на Ники Хејли, рече дека нејзиниот тим ја поздравува можноста да се спротивстави на сегашниот претседател.

„Администрацијата на Џо Бајден е дефинирана со слабост и неспособност“, изјави таа за Политико.

„Ники Хејли се кандидира за претседател за да ја направи Америка силна и горда, а ние ќе продолжиме да ја споредуваме нејзината напорна работа и позитивна визија со кампањата на Бајден за скривницата во подрумот“.

Опозицијата во САД копнее претседателските трки да бидат референдуми за личноста на власт.

И желбата на сегашното поле на Републиканската партија во 2024 година да го насочи вниманието на Бајден го отсликува тоа како демократите се чувствуваа за Трамп во 2020 година и - пред тоа - како републиканците гледаа на поранешниот претседател Барак Обама.

Но, таа желба да се префрли фокусот на актуелниот претседател е уште поизразена овој циклус бидејќи републиканците се соочуваат со големи егзистенцијални прашања.

Кандидатите на Републиканската партија очајно се обидуваат да ги избегнат прашањата кои се покажаа како политички мински полиња - абортусот, војната во Украина, реформите во Медикер (здравствената заштита) и многу повеќе - додека се борат со правните проблеми што го опседнуваат нивниот лидер.

„За избраните функционери и партиските лидери, знаењето дека тоа е Бајден ќе биде корисна работа“, рече Дејвид Кочел, републикански стратег од Ајова.

Џим Меклафлин, републиканец ветеран кој работи за Трамп, предвиде дека официјалната објава на Бајден би можела уште повеќе да го поттикне поранешниот претседател, претпоставувајќи дека самиот Трамп направил ефективни контрасти со неговиот наследник.

„Колку повеќе зборува за прашањата и колку повеќе е фокусиран на прашањата, толку е подобро, затоа што тогаш може да го споредува својот рекорд против Бајден во секое прашање“, продолжи Меклафлин.

„Гласачите мислат дека на земјата и е подобро и дека Доналд Трамп завршил подобра работа од Џо Бајден за прашањата за кои најмногу се грижат.“

Дури и скептиците на Трамп во републиканските редови се согласија дека Бајден може да го зајакне поранешниот претседател.

„Тоа дефинитивно е добро за републиканците“, рече Мајк Мадрид, републикански стратег и ко-основач на проектот „Линколн“ против Трамп.

„Тоа е дефинитивно добро за Трамп. Тоа буквално му дава на Трамп основата што му е потребна за да почне да ги дефинира контурите на трката.“

Секако, останува отворено прашање како, па дури и дали Трамп ќе го искористи реизборот на Бајден.

Во четврток, на својот прв јавен митинг по објавувањето на Бајден, Трамп планира да се појави во Манчестер. Но, тоа ќе дојде и само неколку дена по изборот на поротата во граѓанското судење поради наводите дека силувал колумнистка на списание Зин Керол. Трамп ги негира обвинувањата.

„Трамп всушност сака да ги напаѓа републиканците повеќе отколку демократите“, рече Кочел.

„Тоа ќе остане карактеристика на неговиот пристап.“

Анкетите покажуваат дека ниту Трамп ниту Бајден не се имињата што повеќето гласачи сакаат да ги видат на гласачкото ливче во ноември 2024 година - но особено не Бајден.

Анкетата на Ен-Би-Си објавена во неделата покажа дека 70 отсто од гласачите, вклучително и 51 отсто од демократите, не сакаат претседателот да се кандидира повторно - а речиси половина ја наведуваат неговата возраст како најголема грижа. Спротивно на тоа, 60 отсто од гласачите рекоа дека не веруваат дека Трамп треба повторно да се кандидира.

Во основа, Трамп моментално е во подем, но му претстојат тешки општи избори против кандидат кој веќе го победил. И неодамнешните анкети беа измешани за тоа дали Трамп или гувернерот на Флорида Рон ДеСантис - кој допрва треба да се изјасни за сопствената кандидатура - е поверојатно да го победи Бајден на изборите.

„ДеСантис постигна тешка победа во 2018 година и победи со 20 поени разлика во 2022 година“, рече Кочел.

„Изборноста е силен случај за Ники Хејли, Тим Скот - сите. Трамп има екстремно високи негативни гласови и многу ниски поволни гласови, освен во рамките на партиската база. Трамп го има најлошиот севкупен изборен случај од кој било кандидат или потенцијален кандидат.“

Од друга страна, демократите сметаат дека поверојатно е совпаѓањето Џо Бајден-Доналд Трамп по скокот на Трамп во анкетите по обвинението. И тие се чувствуваат добро за шансите на нивната партија, наведува Политико.

Демократите сметаат дека политичкото оживување на поранешниот претседател Трамп по обвинението е алармантно за земјата и големо за надежите за реизбор на Бајден.

Сенаторката Деби Стабеноу, демократка од Мичиген, смета дека реваншот во 2024 година повеќе ќе личи на исходот од 2020 година.

„Трамп очигледно е исклучително опасна личност која би била многу опасна за земјата. Но, уверена сум дека претседателот Бајден може да го победи“, рече таа.

„Политички, ни е од помош доколку поранешниот претседател Трамп е нивниот кандидат“

Како што Трамп добива поддршка, ги зголемува доларите во кампањата и ја враќа својата предност на прелиминарните избори на Републиканците, демократите се сè поентузијасти за неговите шанси да ја добие номинацијата на неговата партија. Тие сметаат дека Трамп не само што ќе ги максимизира шансите на Бајден за втор мандат, туку ќе и помогне на партијата да се бори за контрола на Конгресот.

https://vecer.mk/svet/1199509/

Се разбира, демократите не се слепи на нискиот рејтинг на Бајден во анкетите на прашањето дали гласачите го одобруваат неговиот втор избор. Но, тие исто така знаат дека поларизирачкиот профил на Трамп - вклучувајќи го импичментот, неговата фиксација на изборите во 2020 година и поларизираниот профил и во неговата партија и меѓу независните кандидати - може да биде најдобриот натпревар во 2024 година.

Се разбира, тоа беше истата логика што ја применија во 2016 година. Откако Трамп го освои гласот на Републиканската партија, демократите мислеа дека Хилари Клинтон е подготвена за бунт. Имајќи го тоа на ум, сенаторот Мит Ромни ги предупреди демократите „да внимаваат што сакаат“.

Сепак, демократите сè уште навиваат за пресметка меѓу Трамп и Бајден, бидејќи некои анкети покажуваат дека Трамп би бил послаб републикански кандидат од Десантис.

Во Претставничкиот дом, каде што демократите треба да добијат само неколку места за да имаат мнозинство, тие се обложуваат на способноста на Трамп да направи храбар потег.

Секогаш постои шанса „гравитационата сила“ на Трамп да придвижи повеќе гласачи на Републиканската партија, но демократите веруваат дека математиката е на нивна страна.

Само мал број демократи ги претставуваат областите што ги освои Трамп во 2020 година, како што се Џаред Голден во северниот дел на Мејн, Мет Картрајт во источна Пенсилванија или Мери Пелтола во Алјаска.

Сепак, има 18 републиканци кои седат во местата што ги носеше Бајден - повеќе од три пати повеќе од она што им е потребно на демократите за да го превртат Домот во нивна корист.

Други републиканци предвидуваа дека претседателството на Бајден ќе им помогне повеќе отколку што Трамп ќе им наштети на републиканците.

Низ Капитол, битката за мнозинството во Сенатот зависи од државите на Трамп како Монтана, Западна Вирџинија и Охајо.

Тоа значи дека демократите би можеле да го освојат претседателството, а можеби и Претставничкиот дом, но сепак да го загубат Сенатот, дури и со спротивставените ветрови против Трамп.

Сите сакаат ВТОРА РУНДА од мечот Бајден-Трамп во 2024

Помалку познат републикански кандидат, како што е ДеСантис или поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли, тврдат тие, можеби нема да ја привлече истата толпа гласачи како Трамп.

Исто така, постои загриженост за тоа колку ќе биде различна кампањата во споредба со 2020 година, бидејќи кампањата од ерата на пандемијата го отстапува местото на потрадиционалните тактики и ќе бара повеќе време на патот и за 80-годишниот претседател и за неговиот 76-годишен ривал.

Сепак, меѓу демократите постои чувство дека Трамп е подобар противник на Бајден.

„Лично, мислам дека веројатно е подобро Бајден да го има Трамп за свој противник. Но, не знам дали тоа е вистина“, рече сенаторот Џон Тестер, една од главните републикански цели во 2024 година.

„Тој е позната роба. Бајден е позната роба. Другите се непознати. Не знаете како ќе се однесуваат под притисок. Не знаете дали имаат стаклена вилица.“

https://vecer.mk/svet/anketa-bajden-i-tramp-ne-treba-da-se-kandidiraat-za-reizbor/

Извор: Политико

Фото: Профи

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk