logo
logo
logo

Украински дрон се заби во руска деловна зграда

Vecer | 24.09.2023

Украински дрон се заби во руска деловна зграда

Во последните месеци, Киев секојдневно извршува напади врз руските градови како дел од украинската контраофанзива која започна на почетокот на јуни.

Курск се наоѓа на приближно 90 километри од границата со Украина.

„Во Курск, украинско беспилотно летало погоди деловна зграда во центарот на градот“, напиша гувернерот Роман Старовојт на Телеграм. „Истовремено помалку е оштетен покривот на зградата, а на терен излегле и итните служби“, рече тој.

Минатиот месец украински дрон предизвика значителна штета на железничката станица во Курск, при што беа повредени пет лица.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk