logo
logo
logo

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Vecer | 18.09.2023

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Забраните на владите на три централноевропски земји имаат за цел да ги заштитат сопствените земјоделци од жито од Украина, по руската блокада на украинските пристаништа на Црното Море.

„Важно е да се докаже дека овие постапки се правно погрешни. И затоа утре ќе започнеме правна постапка“, рече Качка додавајќи дека Киев планира да возврати со мерки против извозот на полско овошје и зеленчук.

„Ќе бидеме принудени да возвратиме со дополнителни производи, а тие би забраниле увоз на овошје и зеленчук од Полска“, изјави тој за Политико.

Трите земји се побунија против Европската комисија, која минатиот петок одлучи да дозволи продажба на украинско жито низ ЕУ. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk