logo
logo
logo

Украина информира дека утрово соборила 14 од 19 руски крстосувачки ракети

Vecer | 08.12.2023

Украина информира дека утрово соборила 14 од 19 руски крстосувачки ракети

Украинските воздухопловни сили (ВВС) известија дека утринава собориле 14 од вкупно 19 крстосувачки ракети истрелани од Русија.

Според властите, едно лице загинало во нападот во источните и централните делови на земјата.

„Според прелиминарните податоци, лансирани се 19 крстосувачки ракети X-101 и X-155, од кои 14 се уништени“, изјави портпаролот на украинското воздухопловство.

Во нападот едно лице загина во областа Днепропетровск, а четворица се повредени, објави регионален гувернер преку апликацијата „Телеграм“.

Украинските сили продолжуваат со напредувањето кон Мелитопол и Бахмут, додека ги држат своите позиции во други правци, пренесува Укринформ, повикувајќи се на портпаролот на вооружените сили на украинскиот Генералштаб Андриј Ковалев.

- Во двата правци непријателските сили претрпеа загуби во жива сила и воена опрема, нагласи портпаролот.

Осум напади во регионот Запорожје и 24 напади во четири правци во регионот Доњецк беа одбиени, додаде тој. Во правец на Авдеевка, украинските сили продолжуваат да ги задржат московските сили, кои и натаму да се обидуваат да ја опколат населбата. Одбиени 30 непријателски напади.

Уште 14 напади биле одбиени во областите Маринка и Новомихаиловка.

Од 24 февруари 2022 година до 8 декември 2023 година, украинските одбранбени сили елиминирале околу 337.220 руски напаѓачи, вклучително и 990 во последните 24 часа, пренесува Укринформ. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk