logo
logo
logo

Трамп или ДеСантис, кој (за Републиканците), ЌЕ БИДЕ СЛЕДНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Vecer | 24.05.2023

Трамп или ДеСантис, кој (за Републиканците), ЌЕ БИДЕ СЛЕДНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Доналд Трамп ја консолидираше поддршката на нешто повеќе од половина од неговата партија во раните фази на трката за републиканска номинација за претседател на САД, открива неодамна објавената анкета на CNN спроведена од SSRS, што укажува на потенцијалниот пат на поранешниот претседател до трета номинација. како и предизвиците со кои ќе се соочат неговите ривали во наредните месеци при создавањето на сопствени бази за поддршка.

ДеСантис вечерва кај Маск

Републиканската кандидатура се уште е далеку од решена. Во деновите по спроведувањето на анкетата, сенаторот од Јужна Каролина Тим Скот ја објави својата кандидатура, а гувернерот на Флорида Рон ДеСантис исто така треба да ја објави својата кандидатура за републиканска претседателска номинација во 2024 година во средата вечер во разговор со сопственикот на Твитер, Илон Маск.

"Ќе го интервјуирам Рон ДеСантис, а тој има многу да објави. И тоа ќе биде прв пат да се случи вакво нешто на социјалните мрежи и со прашања и одговори во реално време, без сценарио", рекол Маск. Тој додаде дека не планира да поддржи ниту еден кандидат „во овој момент“.

NBC објави дека технолошкиот претприемач Дејвид Сакс, главен донатор и поддржувач на DeSantis, ќе го модерира настанот. Си-Ен-Ен претходно објави дека тимот на Де Сантис планира агресивен распоред и неконвенционален пристап кон претседателската кампања. Очигледно, целта на ваквата кампања е да се позиционира како сосема поинаков кандидат од неговите ривали, поранешниот претседател Доналд Трамп и сегашниот Џо Бајден.

Големо водство за Трамп пред ДеСантис во овој момент

Но, да се вратиме на претходно споменатата анкета спроведена од CNN, која во овој момент не оди во прилог на ДеСантис. Јасно е дека ова е сè уште раните фази на пред-кампањата, ако може да се нарече почеток на која било кампања.

Трамп е првиот избор од 53% од републиканците и републиканците во прелиминарните гласачи, приближно двојно повеќе од 26% од ДеСантис. Но, истражувањето, исто така, открива дека републиканските гласачи се подготвени да разгледаат кој било од двајцата, како и неколку други кандидати.

Повеќе од 80% од републиканските гласачи ги поддржуваат или велат дека се подготвени да ги разгледаат кандидатурите на Трамп (84%) и ДеСантис (85%), а малку помало мнозинство ја поддржуваат или би ја разгледале поранешната амбасадорка на САД во ОН Ники Хејли (61%) ), Скот (60%) и поранешниот потпретседател Мајк Пенс (54%).

Хејли и Пенс во моментов се првиот избор на 6% од републиканците, покажува анкетата, додека Скот има поддршка од 2%, како и поранешниот гувернер на Њу Џерси Крис Кристи, додека пет други кандидати имаат поддршка од помалку од 1%. .

Анкетата, исто така, открива дека мнозинството од гласачкото тело веќе отфрлило неколку имиња на прелиминарните избори. Шеесет отсто од испитаниците велат дека не би ја поддржале Кристи под никакви околности, а 55 отсто велат дека никогаш не би го поддржале поранешниот гувернер на Арканзас Аса Хачинсон или гувернерот на Њу Хемпшир, Крис Сунуну.

Во претходните анкети, Трамп и ДеСантис беа изедначени

Големото водство на Трамп во првиот избор пред ДеСантис означува поместување од анкетата на CNN во март, која покажа дека двајцата речиси се изедначија. Таа промена во корист на Трамп ги отсликува резултатите од другите неодамнешни национални анкети

Трамп сега води пред ДеСантис со слична разлика меѓу постарите и помладите гласачи, што е забележителна промена од март, кога неговата поддршка беше значително послаба кај оние 45 и постари отколку кај помладите републикански гласачи.

Поранешниот претседател сега е првиот избор на малцинството на некои релативно мали групи гласачи на републиканците  - меѓу нив и оние кои велат дека изборната победа на претседателот Џо Бајден во 2020 година била легитимна (27% го поддржуваат Трамп), белците образовани на факултет (38 %), умерените или либералите (45%) и независните кои се приклонуваат кон Републиканската партија (43%).

Сепак, гласачите во овие групи допрва треба да се обединат посилно околу која било алтернатива. На пример, во споменатите групи ДеСантис ужива под 30% поддршка, а другите кандидати стојат уште послабо.

Републиканците сметаат дека Трамп ќе ја добие номинацијата на партијата

ДеСантис најдобро поминува меѓу многу конзервативните гласачи (34%), додека само 23% од испитаниците го поддржуваат како прв избор меѓу малку конзервативните гласачи.

Околу половина од републиканските гласачи (52%) сметаат дека е многу веројатно Трамп да ја добие претседателската номинација на партијата, други 35% сметаат дека тоа е малку веројатно, а само 13% сметаат дека тоа не е многу веројатно или воопшто нема да се случи.

Поддржувачите на Трамп имаат многу поголема доверба во неговите изгледи - 71% од оние кои го нарекуваат Трамп нивен прв избор на прелиминарните избори, велат дека тој е многу веројатно да победи, во споредба со само 30% кои моментално не го поддржуваат.

Речиси три четвртини (73%) од регистрираните гласачи на републиканците и републиканците велат дека се прилично задоволни од моменталната листа на републикански кандидати кои се кандидираат за претседател, иако само 18% велат дека се многу задоволни.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk