logo
logo
logo

Речиси 30.000 луѓе досега избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

Vecer | 27.09.2023

Речиси 30.000 луѓе досега избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

На еден од патиштата што водат кон Ерменија се формирала колона од стотици автомобили.

Азербејџан соопшти дека жителите ќе бидат безбедни, но ерменскиот премиер тврди дека почнало „етничко чистење“.

Најмалку 200 Ерменци и десетици азербејџански војници беа убиени во напад на азербејџанската армија минатата недела.

Како дел од договорот за прекин на огнот, ерменските сепаратисти се согласија да го предадат оружјето.

Азербејџанците рекоа дека сакаат да ги третираат Ерменците како рамноправни сограѓани, но многумина меѓу нив решија да заминат. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk