logo
logo
logo

Путин понуди следниот Самит на БРИКС да се одржи во Русија

Vecer | 23.08.2023

Путин понуди следниот Самит на БРИКС да се одржи во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин понуди да биде домаќин на следниот самит на БРИКС, откако не можеше да присуствува на настанот во Јужноафриканската Република оваа година поради налогот за апсење против него од страна на Меѓународниот кривичен суд (МКС).

Во говорот, кој беше пренесен преку видео на состанокот во Јоханесбург, Путин ги покани претставниците на другите земји-членки Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка во рускиот град Казан во октомври 2024 година.

Конкретниот датум треба да се договори по дипломатски канали, јави ДПА. Путин најави дека во наредната година ќе има повеќе од 200 политички, економски и социјални настани под руското претседателство со БРИКС.

Овогодинешниот самит на големите економии во развој ќе трае до утре. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk