logo
logo
logo

Папата до бегалците: Го знам вашиот тежок пат

Vecer | 18.03.2023

Папата до бегалците: Го знам вашиот тежок пат

Тој рече дека е свесен за нивните тешки патувања и ја поздравува нивната желба „да живеат без страв и несигурност“. Во ватиканската сала на Павле VI. 86-годишниот Папа им се заблагодари и на сите кои им помогнаа на бегалците да започнат нов живот, велејќи дека „добредојде е првиот чекор кон мирот“.

Меѓу собраните имаше и некои од 6.000 луѓе на кои им беше помогнато да стигнат до Европа од 2016 година благодарение на „хуманитарните коридори“ управувани од христијански организации. Планот го започна италијанската католичка заедница Сант Егидио, а подоцна се прошири во Франција и Белгија и вклучува имигранти од Сирија, Ирак, Авганистан, Сомалија, Јужен Судан, Либија и Украина и други.

„Среќен сум што запознав толку многу бегалци и нивните семејства... секој од вас заслужува внимание поради тешкото минато. Но, покажавте цврста волја да живеете без страв и несигурност“, рече Папата.

Тој особено им оддаде почит на оние кои ги преживеаја нехуманите услови во логорите во Либија, најчеста почетна точка за многу луѓе кои во потрага по подобар живот секоја година се обидуваат да стигнат до европските брегови, обидувајќи се да го преминат Медитеранот.

Хуманитарните коридори беа воспоставени за да обезбедат алтернатива на често смртоносното патување по море, кое, според ОН, однесе повеќе од 26.000 животи од 2014 година. Во 2022 година, бројот на барања за азил во Европа го достигна нивото последно забележано за време на бегалската криза во 2015-2016 година, кога повеќе од еден милион пристигнаа на континентот, пренесе Индекс.хр

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk