logo
logo
logo

Пакистан ја блокира Википедија поради навреди на чувствата на муслиманите

Vecer | 07.02.2023

Пакистан ја блокира Википедија поради навреди на чувствата на муслиманите

Би-би-си Њуз објави дека националните регулатори за медиуми ги заклучиле услугите на Википедија откако на неа била објавена „богохулна содржина“. Според пакистанскиот закон, секој што е виновен за навреда на исламот или исламските личности може да биде осуден на смрт.

AP News објави дека Пакистанската управа за телекомуникации (PTA) открила дека ја блокирала страницата поради игнорирање на рокот од 48 часа за отстранување на непристојната содржина и затоа што одбила да го стори тоа. Забраната на Твитер ја потврди и Википедија.

„Ние веруваме дека пристапот до знаење е човеково право. Блокирањето на Википедија во Пакистан ѝ го ускратува пристапот на петтата најнаселена нација во светот до најголемото бесплатно складиште на знаење. “, напишале во објавата.

„Се надеваме дека владата на Пакистан ќе ни се придружи во нашата посветеност на знаењето како човеково право и брзо ќе го врати пристапот до проектите на Википедија и Викимедија, така што народот на Пакистан ќе може да продолжи да го прима и споделува знаењето со светот“, додаваат тие.

Мохсин Раза Кан, пакистански експерт за социјални медиуми, ја осуди блокадата за NBC News, велејќи дека „богохулна содржина“ има насекаде.

„Пакистанскиот медиумски регулатор и другите тела треба да се обидат да најдат одржливо техничко решение за ваквите проблеми бидејќи богохулната содржина е достапна насекаде“, рече тој.

Меѓутоа, три дена откако страницата беше цензурирана, премиерот Шехбаз Шариф повторно ја активира. Во соопштението објавено од неговиот кабинет, тој рече дека смета дека „не е соодветна мерка да се ограничи пристапот до некоја непожелна содржина/хулење на неа“.

„Несаканите последици од оваа целосна забрана затоа ги надминуваат нејзините придобивки“, додаде тој.

И TikTok беше блокиран.

Во октомври 2020 година, Пакистан ја блокираше платформата за социјални медиуми TikTok за „неморална, непристојна и вулгарна“ содржина, според АА. Сепак, 10 дена подоцна PTA ја укина забраната откако кинеската платформа за споделување вети дека ќе ја контролира нејзината „нелегална“ содржина.

„Како резултат на континуираниот ангажман, високото раководство на платформата ја увери PTA за нејзината посветеност да преземе неопходни мерки за контрола на нелегалната содржина во согласност со локалните закони и општествените норми. PTA ќе продолжи да ја следи платформата за да се осигура дека содржината е спротивно на пакистанскиот закон и општествените вредности не се шират“, се наведува во соопштението на ПТА.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk