logo
logo
logo

Орбан постави билборди со Фон дер Лајен и синот на Сорос: Не играјте како што ви свират

Vecer | 20.11.2023

Орбан постави билборди со Фон дер Лајен и синот на Сорос: Не играјте како што ви свират

Во текот на ноќта, на кампањските плакати за европските парламентарни избори следниот јуни се гледа Фон дер Лајен заедно со Алекс Сорос, синот на либералниот милијардер и инвеститор роден во Унгарија, Џорџ Сорос, кој е постојана цел на непријателство од партијата Фидес на Орбан.

Слоганот е: „Да не играме како што тие ни свират“. Сорос е Евреин и некои критичари сметаат дека централната улога што тој ја игра во пропагандата на Фидес е доказ за антисемитизам, што Фидес категорично го негира. Слични билборди, на кои е прикажан Јункер заедно со постариот Сорос (Џорџ), предизвикаа укор од Брисел во 2019 година.

Фидес ги отстрани откако најсилната централнодесничарска група во Европскиот парламент (ЕПП) се закани со исклучување на унгарската партија. Фидес ја напушти ЕПП две години подоцна.

Орбан, чија влада се обидува да деблокира милијарди евра од фондовите на ЕУ суспендирани од Брисел поради политиката на Фидес, во саботата рече дека Унгарија „мора да каже „не“ на сегашниот европски модел изграден во Брисел“.

Унгарија се очекува да биде во центарот на вниманието на следниот самит на ЕУ во средината на декември, бидејќи земјата на ЕУ има симпатии кон Русија и скептична е кон плановите да ѝ понуди на Украина пат за пристапување во блокот, што се очекува да биде главна тема на самитот. Во петокот, Орбан испрати анкета до Унгарците за тоа дали ЕУ треба да ѝ додели повеќе средства за Украина или да ѝ даде членство.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk