logo
logo
logo

Низ Франција продолжија протестите против Макрон, Париз затрупан во ѓубре

Vecer | 19.03.2023

Низ Франција продолжија протестите против Макрон, Париз затрупан во ѓубре

Париската полиција синоќа, трета ноќ по ред, се судри со демонстрантите кои се обидуваат да извршат притисок врз пратениците да ја урнат владата на Макрон и да го осудат непопуларното зголемување на старосната граница за пензионирање што тој се обидува да го наметне без гласање во националното собрание.

„Макрон, оставка! И „Макрон ќе се распадне, ние ќе победиме“, скандираа демонстрантите додека несобраното ѓубре остана да мириса на улиците на Париз и пошироко, среде штрајкот на комуналните работници.

Полицијата употреби солзавец и се судри со некои од толпата, а беа запалени и корпи за отпадоци.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk