logo
logo
logo

НЕПОЗНАВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА: Во чест на Зеленски донесоа и му аплаудираа НАЦИСТ во канадски парламент, СЕ БАРААТ ОСТАВКИ

Vecer | 26.09.2023

НЕПОЗНАВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА: Во чест на Зеленски донесоа и му аплаудираа НАЦИСТ во канадски парламент, СЕ БАРААТ ОСТАВКИ

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент, Ентони Рота, мора да поднесе оставка поради скандалот со почестувањето на поранешен припадник на СС дивизијата, велат од Варшава.

Заменик-министерот за надворешни работи на Полска, Аркадиуш Муларчик, во интервју за агенцијата ПАП, изјави дека настанот е многу компромитирачки за претседателот на Долниот дом на Парламентот, како и дека се работи за недостаток на проникливост и непознавање на историјата.

Верувам дека затоа е неопходна неговата оставка, смета Муларчик.

Според него, „војниците на дивизијата Вафен СС припаѓале на најтврдокорните криминалци на германските единици, тие извршиле масовни воени злосторства, пред се против Полјаците и Евреите и извршиле неверојатно варварство“.

И денес недостатокот на недвосмислена осуда на овие личности и во исто време нивното величење претставуваат голем компромис, заклучи полскиот министер.

Претходно полскиот амбасадор во Канада Витолд Џелски изјави дека Полска никогаш нема да се согласи да ги оправда нацистите и очекува извинување за поканата и почестувањето на постар украински нацист кој служел во трупите на СС во канадскиот парламент.

Во Парламентот на Канада, во чест на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на 22 септември, меѓу другите, присуствуваше и 98-годишниот Јарослав Хунка, кого претседателот на Долниот дом на Парламентот со аплауз го претстави како „борец за независност на Украина од Русите за време на Втората светска војна“.

Се испостави дека Хунка бил поранешен член на доброволната дивизија „Галиција“ на трупите на СС, во која имало и украински националисти и која не само што се борела против Црвената армија, туку била позната и по злосторствата врз Евреите, Полјаците, Белорусите и Словаците.

Канадскиот премиер Џастин Трудо на прес за новинарите синоќа изјави дека е „многу вознемирен од ситуацијата“ со поздравувањето во парламентот на Канада на украински ветеран од Втората светска војна, кој беше претставен како херој од војната на Украина против Русите, но всушност бил припадник на германска СС дивизија.

Трудо кажа дека спикерот на парламентот Ентони Рот, чиј кабинет го поканил воениот ветеран, „ја призна својата грешка и се извини“. Поради инцидентот Полска побара извинување од канадското МНР. Русија испрати протестна нота.

Мислам дека е најважно да настапиме против руската пропаганда, руската дезинформација и да продолжиме со нашата цврста и безусловна подршка за Украина, рече канадскиот премиер.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk