logo
logo
logo

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас

Vecer | 09.12.2023

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас

Европскиот советот донесе одлука да додаде уште две лица на Терористичката листа за санкции на ЕУ, како дел од одговорот на Унијата на заканата од движењето Хамас и неговите брутални и неселективни терористички напади врз Израел на 7 октомври 2023 година.  

Како што јави дописникот на МИА од Брисел, на Листата се додадени командантот на военото крило на Хамас, „Бригадите Езедин ал-Касам“, Мохамед Деиф и неговиот заменик Марван Иса. 

Со оваа одлука се замрзнува целиот имот и сите финансиски средства на Деиф и Иса во земјите членки на ЕУ, а на поединци и институции од Унијата им се забранува да им доставуваат средства и какви било други економски ресурси. 

Терористичката листа на санкции на ЕУ, утврдена во 2001 година, е посебен инструмент на Унијата, кој е различен од режимот на блокот за казнени мерки поврзани со движењата Ал Каеда и Исламска држава, кој е воспоставен согласно резолуциите 1267, 1989 и 2253 на Советот за безбедност на ОН.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk