logo
logo
logo

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Vecer | 26.05.2023

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Главниот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот претседател на Федерацијата и актуелен заменик-претседател на моќниот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, изјави дека војната во Украина може да трае со децении, со долги периоди на борби исцртани со прекини на огнот, јавија руските медиуми, според кои, тој ова го кажа за време на посетата на Виетнам.

Медведев често пати дава остри коментари, а минатиот месец  украинските власти ги опиша како заразна болест. 

-Овој конфликт ќе трае многу долго, најверојатно со децении, рече Медведев.

„Се додека постои таква власт, ќе има, да речеме, три години примирје, две години конфликт и сè ќе се повторува“, продолжи тој, повторувајќи го тврдењето на Москва дека Украина е нацистичка држава. 

Медведев во јануари се закани дека дека доколку Русија биде воено поразена, таа може да предизвика нуклеарна војна. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk