logo
logo
logo

Маск: Историјата е напишана од ОНИЕ КОИ МОЖАТ да уредуваат на „Википедија“

Vecer | 20.09.2023

Маск: Историјата е напишана од ОНИЕ КОИ МОЖАТ да уредуваат на „Википедија“

Во понеделникот најбогатиот човек на светот Илон Маск ја критикуваше Википедија и нејзините „мотивирани“ уредници за манипулација со информации и искривување на фактите. Тој го изјави ова за време на дискусијата во живо на Икс (поранешен Твитер) со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Калифорнија.

Маск рече: „Постои една стара поговорка дека „историјата ја пишуваат победниците“, како да е добро, не ако вашите непријатели се уште се живи и имаат многу време на располагање да ја уредуваат Википедија. Губитниците едноставно добија многу време на своите раце“.

Кога го слушна тоа, израелскиот премиер Нетанјаху се пошегува: „Тие не мора да изнесуваат урамнотежено гледиште за работите. Историјата ја пишуваат оние кои можат да користат најмногу уредници“.

Ова не е прв пат Илон Маск да ја критикува Википедија поради недостатокот на уреднички надзор и ширење на пропагандна содржина под превезот на факти.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk