logo
logo
logo

Кој СЕ ОСМЕЛИ да рече „ВЛАДИМИРЕ ГУБИМЕ“?

Vecer | 25.10.2022

Кој СЕ ОСМЕЛИ да рече „ВЛАДИМИРЕ ГУБИМЕ“?

Вашингтон пост објави дека едно лице се осмелило да му каже на Путин дека неговата тактика во Украина води кон пораз. Сега е откриено за кого станува збор.

Американскиот весник тогаш наведе дека оваа информација е окарактеризирана како многу важна, а доказ за тоа е и тоа што е вклучена во извештајот што американскиот претседател го добива секојдневно.

Станува збор за Евгениј Пригожин, финансиер на озлогласената платеничка група „Вагнер“, познат и како „готвачот на Путин“. Тој директно му кажал на рускиот претседател дека ја губи војната во Украина, според американски официјални претставници кои го прочитале досието, но инсистирале да останат анонимни.

Истите официјални лица, исто така, тврдат дека критиките на Пригожин само го засилуваат она што тој јавно го кажува со недели. Фактот дека Пригожин му рекол на Путин дека ја губи војната во Украина укажува на две работи, продолжува Вашингтон пост.

Едното е дека фактот што шефот на „Вагнер“ рекол дека на теренот на Путин покажува колку е влијателен Пригожин во Кремљ, а другото покажува колку всушност е разнишана позицијата на рускиот одбранбен естаблишмент, по неколкумесечни грешки и загуби во воено поле.

Истите извори на „Вашингтон пост“ тврдат и дека извештаите на американските разузнавачки служби биле многу загрижени за фрустрацијата на Пригожин од руското Министерство за одбрана и тензиите меѓу него и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

„Пост“ потсетува дека Пригожин долго време се држел подалеку од очите на јавноста, негирајќи каква било поврзаност со платеничката група „Вагнер“, како и дека имал каква било врска со мешањето на Русија во претседателските избори во 2016 година, но сето тоа се променило. во последните недели.

Пригожин сега самостојно се појавува во јавноста и за прв пат призна дека раководи со групата „Вагнер“. Тој, исто така, јавно го нападна руското воено раководство за погрешни одлуки.

Така, според извештајот на американското разузнавање, Пригожин му го изразил своето мислење на Путин дека руското Министерство за одбрана премногу се потпира на „Вагнер“ и не и дава на платеничката група доволно пари и ресурси за да ја исполни својата мисија во Украина.

Американските разузнавачи, исто така, веруваат дека токму Пригожин објавил неодамнешно видео на социјалните мрежи на кое се гледаат војниците на „Вагнер“ како се жалат на недостигот на основна храна и намирници, со намера да го искористат видеото како средство за притисок врз Кремљ да го зголеми финансирањето за неговата платеничка група.

„Одлуката на Пригожин да се соочи со Путин е само последен знак на неговото незадоволство“, рече американски функционер кој го прочита извештајот на разузнавањето.

Пригожин, пак, негираше дека воопшто му рекол такво нешто на Путин, а не го видел видеото на кое силите на „вагнер“ се жалат на недостиг од храна и намирници. Исто така, Кремљ не објави ништо за тоа.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk