logo
logo
logo

Хамас апелира до УНЕСКО да ги спаси историските богатства на Газа

Vecer | 08.12.2023

Хамас апелира до УНЕСКО да ги спаси историските богатства на Газа

На видеата и фотографиите објавени денеска на социјалните мрежи се гледаат остатоците од џамијата Ал-Омари, најголемата и најстара во градот Газа, со само минарето очигледно недопрено, пренесе Бета.

Преостанатиот дел од тоа свето место од 12 век, поранешната црква, се напукнати срушени бели камени ѕидови.

Во соопштението, Министерството за антиквитети го осуди уништувањето на историски и археолошки локалитети во интензивното бомбардирање на израелската армија со цел да се уништи Хамас, кој владее во Газа, по нападот на југот на Израел на 7 октомври. Над 1.200 луѓе, повеќето цивили, беа убиени во овие напади.

Во израелското бомбардирање и последователната копнена офанзива загинаа речиси 17.500 луѓе, главно жени и деца, во Газа и претворија големи делови од малата палестинска енклава во урнатини.

Министерството смета дека светот и УНЕСКО треба да направат нешто за зачувување на големото цивилизациско и културно наследство. Како што се наведува, од почетокот на војната се урнати 104 џамии.

Во израелските воздушни напади ноќта меѓу четвртокот и петокот беа урнати џамиите Ал-Омари и Отман бин Каскар, кои исто така се во градот Газа.

Министерството наведува дека е уништен и амамот, турската бања Ал Самара, каде жителите земале вода повеќе од илјада години.

Дополнително, беа уништени три цркви, вклучувајќи ја и илјадагодишната грчка православна црква Свети Порфириј, најстарата сè уште отворена на таа територија, која се наоѓа во срцето на историскиот кварт Стара Газа, кој беше нападнат на 18 октомври.

Архитектонското наследство на Газа веќе претрпе големи штети во претходните војни меѓу Израел и Хамас, кој владее со територијата од 2007 година. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk