logo
logo
logo

Канадскиот премиер Џастин Трудо го посети Киев за да ја изрази својата поддршка за Украина

Vecer | 10.06.2023

Канадскиот премиер Џастин Трудо го посети Киев за да ја изрази својата поддршка за Украина

Трудо се поклони пред споменикот на загинатите украински борци во центарот на Киев.

Канада, како членка на НАТО, е средина на една од најголемите украински заедници во светот, и земјата обезбедува воена и финансиска помош за Украина уште од почетокот на инвазијата што ја започна Русија во февруари 2022 година.

Посетата на Трудо на Киев доаѓа по ноќните руски ракетни напади и напади со беспилотни летала врз Одеса, Полтавската област и Харков.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk