logo
logo
logo

Израелските војници без причина застрелале Палестиец, командантот е осуден на 10 дена затвор

Vecer | 19.09.2023

Израелските војници без причина застрелале Палестиец, командантот е осуден на 10 дена затвор

Израелската армија соопшти дека безбедносните сили стационирани во израелската населба Римоним, источно од Ерусалим, добиле извештаи за истрели во областа, а подоцна забележале палестинско возило како бега од местото на настанот.

Израелските сили отвориле оган врз возилото на Палестинецот, погодувајќи и ранувајќи го возачот. Војската го уапсила и го однела во болница на лекување пред да биде пуштен следниот ден. Истрагата на израелската војска утврдила дека пукањето било резултат на грешка на војникот. „Ова е сериозен инцидент во кој силите дејствувале спротивно на процедурите“, соопшти армијата и соопшти дека командантот на силите е осуден на 10 дена воен затвор.

Палестинските медиуми го идентификуваа возачот како 22-годишниот Мазен Самрат од село во близина на палестинскиот град Ерихон, пишува Асошиетед прес.

Групите за човекови права и други критичари ги обвинуваат израелските војници и полицајци дека се „пребрзи на чкрапалото“, особено по неодамнешниот бран напади од страна на Палестинците.

Тие истакнаа дека израелските воени истраги за наводите за злосторства против Палестинците ретко водат до гонење на Западниот Брег. Според израелската група за човекови права Јеш Дин, од 248 истраги за случаи на повредување на Палестинците што ги отвори израелската армија на Западниот Брег меѓу 2017 и 2021 година, биле покренати само 11 обвиненија.

За време на тој период, имало повеќе од 1.200 поплаки за погрешно постапување од страна на израелските сили, што значи дека службениците гонеле 0,87 отсто од случаите, објави Јеш Дин. Казнувањето на израелските војници покренува мноштво незгодни политички прашања во земја која има задолжителна воена служба за повеќето Евреи.

Претставниците на десницата луто реагираа на казната на командантот. „Разбуди ме и кажи ми дека тоа е лош сон“, напиша Тали Готлив, пратеничка од партијата Ликуд на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Таа рече дека командантот бил „казнет затоа што бил херој“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk