logo
logo
logo

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Vecer | 09.12.2023

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Еден од тунелите достигна километар од кампусот до училишната зграда. За време на вчерашните борби војската на територијата на универзитетот пронашла експлозиви и ракети. Според израелската војска, Хамас ја злоупотребува и употребата на самата универзитетска зграда, изведувајќи напади врз израелските војници од неа. Оваа информација се уште не е потврдена од независни извори.

Израелската војска постојано го обвинува Хамас дека извршува напади од станбени комплекси, болници и други невоени згради, користејќи цивили како штит. Хамас ги отфрла овие тврдења.

Акциите на израелската армија веќе се предмет на сериозни критики од меѓународната заедница, бидејќи доведоа до сериозно страдање и раселување на голем број палестински цивили, забележува германската Агенција.

Според Министерството за здравство, повеќе од 17.000 луѓе биле убиени во Појасот Газа. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk