logo
logo
logo

Иран очекува денеска да се одржи размена на затвореници со САД

Vecer | 18.09.2023

Иран очекува денеска да се одржи размена на затвореници со САД

-Се надеваме дека денес ќе имаме потврда дека е платен целиот износ на деблокирани средства и дека „размената на затворениците ќе биде извршена истиот ден, со ослободување на петмина затворени ирански државјани во САД, рече Канани на прес-конференција во Техеран.

Тој рече дека двајцата ирански затвореници кои ќе бидат ослободени ќе останат во САД. Иран треба паралелно да ослободи пет Американци.

Американските власти не ги потврдија тие најави. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk