logo
logo
logo

„Родителски права во образованието“

Гувернерот на Флорида го потпиша законот за ограничување на наставата за ЛГБТК во училиштата

Vecer | 28.03.2022

Гувернерот на Флорида го потпиша законот за ограничување на наставата за ЛГБТК во училиштата

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, во понеделникот потпиша закон поддржан од републиканците, со кој ќе се забрани наставата во училницата за сексуална ориентација и родов идентитет за многу млади студенти.

Законодавството, наречено од неговите противници како нацрт-законот „не кажувај геј“, предизвика национални контроверзии среде сè попартиската дебата за тоа што училиштата треба да ги учат децата за расата и полот.

„Ќе продолжиме да признаваме дека во државата Флорида, родителите имаат фундаментална улога во образованието, здравствената заштита и благосостојбата на нивните деца“, рече ДеСантис на прес-конференција пред да го потпише законот.

„Не ми е грижа што велат големите корпорации, еве стојам. Не се повлекувам.“

Студентите ширум Флорида протестираа против мерката, претседателот Џо Бајден ја нарече „омраза“, а некои корпоративни лидери, вклучително и главниот извршен директор на Walt Disney Co (DIS.N), Боб Чапек, изразија загриженост поради тоа што законот ќе стане закон.

ДеСантис, кој бара реизбор оваа година и нашироко се смета за претседателски кандидат во 2024 година, им се придружи на другите републиканци во повикувањето родителите да имаат поголема контрола врз она што малите деца го учат на училиште.

Формално наречен нацрт-закон за „Родителски права во образованието“, мерката на Флорида забранува настава во училницата за сексуална ориентација или родов идентитет за децата од градинка до трето одделение, или од околу 5-9 години, во државните училишта.

Исто така, забранува таква настава што „не е соодветна за возраста или развојно“ за учениците од други одделенија. Според законот, на родителите ќе им биде дозволено да ги тужат училишните области за кои веруваат дека ги прекршуваат.

Застапниците на ЛГБТК рекоа дека таквите политики ќе им наштетат на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и квир заедницата.

Законодавството беше критикувано поради нејасноста и сложеноста на некои од неговите јазици. На пример, се вели дека дури и дискусијата за родов идентитет и сексуална ориентација е забранета „во одредени степени или на одреден начин“.

Извор: Ројтерс

Фото: Douglas R. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk