logo
logo
logo

Гутереш: Нападот на зградата во Днепар е кршење на законите за војување

Vecer | 16.01.2023

Гутереш: Нападот на зградата во Днепар е кршење на законите за војување

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го „осуди“ смртоносниот руски напад врз станбена зграда во Днепар, Украина, што претставува уште еден пример за „сомнително кршење на законите за војување“, изјави денеска неговата портпаролка.

„Нападот што ја погоди станбена зграда во Днепар  во саботата вечерта е еден од најсмртоносните напади во Украина од почетокот на руската инвазија“, изјави Стефани Трембле за новинарите.

„Генералниот секретар го осуди овој напад, велејќи дека тоа е уште еден пример за кршење на законите за војување“, додаде таа.

Најмалку 40 загинати и 75 повредени

Хуманитарниот координатор на ОН во Украина, Дениз Браун, повика на „соодветна истрага за сомнителните воени злосторства и гонење на осомничените“, додаде портпаролката.

Иако бројот на загинати во овој напад во моментов изнесува 40 мртви и најмалку 75 повредени, „овие бројки се очекува да се зголемат додека продолжуваат спасувачките операции“, истакна таа.

„Повеќе од илјада луѓе останаа без покрив над главата поради овој напад“, рече портпаролката на генералниот секретар, додавајќи дека агенциите на ОН помагаат во нивното преместување, како и во делењето на ќебиња, топли потреби, хигиенски пакети или лекови.

Досега се убиени повеќе од 7.000 цивили

Повеќе од 7.000 цивили се убиени во Украина откако Русија ја нападна соседната земја во февруари минатата година, соопшти во понеделникот Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права (ОХХР).

„Повеќето регистрирани цивилни жртви се поради употребата на експлозивно оружје со широк дострел, вклучително и гранатирање од тешка артилерија, повеќе системи за ракетни фрлачи, проектили и воздушни напади“, соопшти OHCHR.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk