logo
logo
logo

Францускиот министер за внатрешни работи оди во Италија поради големиот прилив на мигранти

Vecer | 17.09.2023

Францускиот министер за внатрешни работи оди во Италија поради големиот прилив на мигранти

Тоа синоќа го соопшти француското претседателство по телефонскиот разговор меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и италијанската премиерка Џорџа Мелони. Во разговорот, тие се договориле за „зајакнување на соработката на европско ниво со цел да се изнајдат ефективни, итни и долгорочни решенија за оваа криза“, се наведува во соопштението.

Макрон и Мелони разговараа и за „заедничка акција“ што Париз и Рим би можеле да ја спроведат во Медитеранот, додаде француското претседателство, без да наведе детали.

Претходно беше објавено дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, заедно со Мелони, викендов ќе го посетат јужниот италијански остров Лампедуза.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk