logo
logo
logo

Драма во САД: Спречен обид за атентат врз претседателски кандидат

Vecer | 11.12.2023

Драма во САД: Спречен обид за атентат врз претседателски кандидат

Тајлер Андерсон (30) од Довер, Њу Хемпшир, е обвинет за закана дека ќе повреди уште едно лице.

Според документите за обвинение, Андерсон добил СМС-порака од кампањата на жртвата во која го известувале за политички настан во Портсмут, Њу Хемпшир. Андерсон одговорил на СМС пораката на 8 декември, наведувајќи: „Одлично, уште една шанса да си го разнесеш мозокот! и „Ќе ги убијам сите што ќе присуствуваат, а потоа ќе ги убивам нивните трупови“.

„Ние сме им благодарни на органите на редот за нивната брзина и професионализам во справувањето со оваа работа и се молиме за безбедноста на сите Американци“, рече Триша Меклафлин, портпаролка на кампањата на Рамасвами.

Рамасвами беше домаќин на кампањата во денеска наутро во Roundabout Diner во Портсмут.

На Андерсон му се заканува затворска казна до пет години, надгледувано ослободување до три години и парична казна до 250.000 долари.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk